Днес Евгени Кирилов се срещна с комисарката по регионално развитие Г-жа Корина Крецу. Обсъдиха положението на България за тази година свързано с усвояването на европейските средства.
Скъпи колеги и приятели,благодаря на всички за добрите думи и пожелания по повод моята 70 годишнина.
Реших да не правя специално чевствуване, тъй като не съм голям любител на юбилеите. Вместо това ще понапиша нещо по-интересно за периода, през който съм живял и работил досега и като съм готов ще събира по този повод приятели-сподвижници и приятели-опоненти.
Още веднъж благодарности и до скори срещи!
Ваш Евгени Кирилов
Българският евродепутат социалист Евгени Кирилов направи дарение на Ансамбъла за народни песни и танци "Сливен". Със своя жест Евгени Кирилов иска да подпомогне изпълнителите от Ансамбъла, които по неговите думи са истински професионалисти и родолюбци. Българският евродепутат бе впечатлен от отличното изпълнение на Ансамбъл "Сливен" в Европейския парламент по време на церемонията за връчване на наградата „Европейско дърво на годината 2014” на Стария бряст. Евгени Кирилов пожелава от сърце на изпълнителите да продължат да представят красотата на българските народни песни и танци, не само в България, а в Европа и по света, и да имат още много незабравими изпълнения като изиграното от тях хоро пред кметството на Брюксел на Големия площад (Гранд Плас).
http://www.slivenpress.bg/novini-sliven/9945
В рамките на провеждащата се в Брюксел мини-пленарна сесия на Европейския парламент, евродепутатите одобриха доклада за изменение на Общия регламент за структурните фондове на ЕС (ЕО 1083/2006). Автор на доклада е българският евродепутат от Групата на социалистите и демократите (С&Д) в ЕП Евгени Кирилов. Окончателният вариант на документа беше приет с гласовете на 519 евродепутати от общо присъстващи 635. Против гласуваха 83 членове на Европейския парламент, а 33-ма се въздържаха.
С приетия доклад за изменението на Общия регламент за структурните фондове се въвеждат много полезни мерки за държавите-членки, в това число и за България. Те са отдавна чакани и желани, както от държавите, така и от бенефициентите. Европейският парламент и Европейската сметна палата също нееднократно са призовавали за намаляване на утежнените процедури, особено за крайните получатели на европейското финансиране.
Промените вървят в двете посоки. От една страна се намалява сложността и се изясняват редица процедури, с което се цели бенефициентите и управляващите органи да бъдат улеснени и стимулирани при използване на европейските средства. Например, за да стигат парите по-бързо до бенефициентите се допускат нови видове гаранции за авансовите плащания. Държавите вече няма да губят, а ще могат отново да използват парите при засечени и коригирани от самите тях нередности при частичното затваряне на оперативните програми.
От друга страна се въвеждат и важни мерки в отговор на затрудненията за държавите членки, породени от икономическата криза. Едно от непосредствените положителни въздействия, след влизането в сила на новите изменения, ще бъде възможността да се удължи периодът за усвояване на средствата предвидени за 2007 г. Поради забавяне в одобряването на оперативните програми, както и заради икономическата криза, много държави, сред които и България, рискуваха да загубят непохарчените пари за 2007 г. С приетия регламент неусвоените средства за 2007 г. ще бъдат разпределени на равни части и отчетени в следващите години от периода. По този начин ще се спечели допълнително време за усвояване на европейските средства, в момент когато те са крайно необходими.